USTANOVITEV PSS OKR IN PRVA LETA DELOVANJA
OPS Obalno Kraške Regije je bil prvi samostojni sindikat v Policiji, ustanovljen še pred ustanovitvijo Policijskega sindikata Slovenije. Ustanovna seja je bila 08.06.1990, sindikat pa se je imenoval Policijski Sindikat Obalno Kraške Regije (PS OKR). Pri ustanovitvi so največ napora za novo sindikalno organiziranost vložili Mitja Butul, Vojko Sukljan, Vilijem Kopše, Bogdan Lesjak, Jožko Mezgec, Branko Škrbina in drugi. To je bila velika prelomnica v delovanju sindikatov v Sloveniji nasploh, še posebej pa v Policiji oziroma takratnem RSNZ.
Leta 1989 je bila organizirana sindikalna konferenca v Kopru, kjer so nekateri ugotovili, da med njimi vlada nezadovoljstvo s trenutnim stanjem in da je potrebno nekaj korenito spremeniti. Takrat so bili ti vzroki ključni za razmišljanja o drugačnem sindikalnem organiziranju in delu sindikatov znotraj takratnih Organov za notranje zadeve.
Mitja Butul je predlagal organiziranje sindikata na način, kot je to urejeno v naprednih državah, kjer je sindikat izven sistema, samostojen in neodvisen. Ta ideja je prejela široko podporo. Mitja Butul je bil pred letom 1990 zelo aktiven v organih Zveze socialistične mladine Slovenije, na občinskem, regionalnem in državnem nivoju. Po petletnem obdobju v politiki se je vrnil in se ponovno zaposlil v Milici.
Do takrat je bil sindikat v ONZ organiziran kot družbeno-politična organizacija, namenjena organizaciji piknikov, nabavi ozimnice in izletov, članarine pa so bile simbolične. Postavljena je bila teza, da je potrebno spremeniti cilje sindikata in se bolj zavzemati za pravice zaposlenih, plače ter neodvisnost sindikata od vpliva vrha RSNZ.
Sprejet je bil sklep, da se začnejo priprave na ustanovitev samostojnega sindikata. To je bilo za tisti čas zelo radikalno dejanje. Slovenija je postajala samostojna država in ni bilo še nobenega sindikata, ki bi bil neodvisen od delodajalca. Za predstavitev ideje o novem sindikatu na RSNZ v Ljubljani je bil imenovan Vili Kopše, predsednik obstoječe sindikalne skupine na PP Koper. Na območju Kopra je bilo v sindikatu takrat organiziranih okoli 120 zaposlenih.
Mitja Butul v tistem času ni hotel stopiti v ospredje, saj je bil le nekaj mesecev prej politično aktiven v Zvezi socialistične mladine Slovenije. Vili Kopše je odšel z idejo o ustanovitvi novega sindikata v Ljubljano, kjer je naletel na nasprotovanje. Kljub temu so pridobili nekaj novih članov in začeli priprave na ustanovitev sindikata.
V pripravi je sodeloval tudi Marjan Antončič, ki je bil vodja UIT-a na RSNZ. Organizacija je napredovala počasi, saj je vodstvo ONZ nasprotovalo ustanovitvi samostojnega sindikata. Kljub temu so se uspeli organizirati kot neodvisen sindikat. Pri pripravi statuta so se zgledovali po italijanskem policijskem sindikatu (SIUL), katerega statut je prevedel Vojko Sukljan.
Na območju Kopra so leta 1990 zaradi nestrinjanja in neučakanosti pristopili k organiziranju samostojnega sindikata, ki je bil ustanovljen 8.6.1990 na Debelem rtiču kot Policijski Sindikat Obalno Kraške Regije (PS OKR). Sprejet je bil statut in uvedena članarina. Mitja Butul je postal prvi predsednik prvega samostojnega Policijskega sindikata v Sloveniji.
V Mariboru so kolegi prav tako ustanovili policijski sindikat, ki je deloval pod okriljem mariborskih svobodnih sindikatov. Začetki so bili tvegani, saj so akte pisali v prostorih policijskih enot, pogosto izven delovnega časa. Statut PS OKR je kasneje postal osnova za statut Policijskega sindikata Slovenije.
Ustanovitev Policijskega sindikata Obalno Kraške regije je dala zagon tudi za ustanovitev Policijskega sindikata Slovenije. Na prve sestanke iniciativnega odbora za ustanovitev Policijskega sindikata Slovenije sta bila poslana Jožko Mezgec in Vili Kopše. Na ustanovnem sestanku Policijskega sindikata Slovenije je bil za prvega predsednika izvoljen Jožko Mezgec.
Ustanovitev sindikata je bila za tisti čas zelo pomemben dogodek, saj je šlo za prvi samostojen sindikat v Policiji na območju razpadajoče Jugoslavije. Kljub nasprotovanju in šikaniranju s strani vodstva ministrstva je sindikat ostal osredotočen na zaščito zaposlenih.
Kmalu po ustanovitvi Policijskega sindikata Slovenije so kolegi iz Italije (SIUL) pomagali pri vključevanju v mednarodno združenje evropskih policijskih sindikatov Euro Cop. Sindikat je hitro pridobival nove člane in postajal vse močnejši.
Po 10-dnevni vojni se je mlada slovenska država začela obnašati mačehovsko do policije, kar je povzročilo zahteve po pravičnem plačilu za opravljeno delo. Na podlagi zakonodaje je 21. septembra 1990 Policijski sindikat Slovenije izvedel prvo enourno stavko zaradi nezadovoljstva s pogajanji o izboljšanju gmotnega položaja zaposlenih. Stavka je bila izpeljana po pravilih, stavkovni odbor na PU Koper pa je bil zelo močan in neomajen.
Leta 1993 je bila izvedena daljša stavka, kljub temu da je bila zakonodaja proti stavkam v Policiji sprejeta med trajanjem stavke. Mitja Butul meni, da je bil Policijski sindikat od začetka najbolj organiziran sindikat v samostojni Sloveniji, na podlagi njihovih izkušenj pa so se kasneje organizirali tudi drugi.